Az Európa Tanács 1990. február 22-én tette közzé a bűncselekmények áldozatainak chartáját. Ez a nap számos országban – 1993. óta Magyarországon is – az áldozatok napja.
Fontos tudnivalók az áldozatok védelmével kapcsolatban:
A bűncselekmény áldozata: a bűncselekmény sértettje, illetve olyan személy, aki bizonyíthatóan a bűncselekmény közvetlen következtében szenvedett sérelmet.
Az áldozatsegítés célja: a bűncselekmények miatt anyagi, fizikai, pszichikai vagy jogsérelmet szenvedett személyek, azok közvetlen hozzátartozói megfelelő segítséget kapjanak problémáik megoldásához, jogaik érvényesítéséhez.
Kinek tud segítséget nyújtani az áldozatsegítő szolgálat?
Az Áldozatsegítő Szolgálat elsősorban a Magyarország területén elkövetett bűncselekmények és tulajdon elleni szabálysértések áldozatai számára tud segítséget nyújtani. Áldozatok a bűncselekmények vagy szabálysértések közvetlen sértettjei és a közvetve érintettek, pl. hozzátartozók.
A 06-80/225-225 telefonszámon elérhető Áldozatsegítő Vonalat a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium háttérintézménye, a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal működteti.
A segítségnyújtás módjai:
Az Áldozatsegítő Szolgálatok az áldozatok számára térítésmentesen
- felvilágosítást adnak jogaikról, lehetőségeikről;
- érzelmi támogatást nyújtanak;
- elősegítik érdekeik érvényesítését;
- jogi segítséget nyújtanak – szükség esetén akár ügyvédet is biztosítva;
- az elkövetéstől számított 5 napon belül azonnali pénzügyi segélyt adhatnak krízishelyzet fennállása esetén.
A személy elleni erőszakos bűncselekmények súlyos sérültjei és halálos áldozataik hozzátartozói mindezen túl állami kárenyhítést is igényelhetnek.